Sign in
Join Free
Post Buy Requirement
Vertical Form Fill Seal Machine (VFFS)
Vertical Form Fill Seal Machine (VFFS)
VFFS & Pouch Packing Machines
VFFS (Collar Type) is an PLC Controlled intermittent Center Seal Bag making machine can pack up to 1 Kg of various kind of Powder, Granule, Liquid, Semi-liquid, Suitable for wide range of heat sealable film such as PET / MET BOPP / POLY or PET/POLY, Paper or Al- Foil laminate. etc. Impulse sealing also incorporated for LDPE / HDPE / LLPE. Easy change over time. All Product Contact parts are made of SS-316, / SS-304.
Features:
| Weight to be packed: | 30gms-1000gm |
|---|---|
| Automation: | PLC Controlled, PID Temp. Controller, HMI etc. |
| Roll Width: | 525mm Maximum |
| Bag Width : | 75mm to 190 mm ( Max.) Bag Length: 65mm to 300 mm (Max). |
| Type Of Bag: | Center Seal Bag. |
| Power Supply & Consumption: | 415V , 3 Phase, 50 Hz, and 4.5kw. |
| Compressed Air Required: | 6 CFM @ 6 Bar |
| Speed: | 40-70 Bag/Min (Depend on the product and Quantity to be packed) |
| Dimension: | L; 1550mm, W:1050mm, H: 2700mm |
| Net Weight: | 550 Kg. (Approx.) |
✔ Verified
Uttar Pradesh, Noida, Gautam Budh Nagar
GST4 Years Gold
Ask Price
| Price: | As Per Client |
|---|---|
| Unit: | Pieces |
| Type: | Products |
Suggested Similar Vertical Form Fill Seal Machine (VFFS)
Send Inquiry for Vertical Form Fill Seal Machine (VFFS)
Inquiry Now
Suggested Similar Category
Vertical Form Fill Seal Machine (VFFS) is available in the following areas.
Categories
Construction and Decoration |
Furnitures
|
Lights and
Lighting |
Industrial And Machinery |
Dressing And Beauty Care Products |
Electronic Component |
Wash
Basins |
Chemicals Dyes and Allied Products |
Telecom Products Manufacturers and Suppliers |
Food
and Beverages |
Security And Inspection Devices |
Hospital and Diagnosis Instrument |
Packaging Machines and Material |
Entertainment Electronics and Home Appliance |
Advertising Promotion Copywriting and Publishing
Services |
Medical Consultation and Practitioners Services
|
Real Estate and Properties |
Event Organizers and Management and Event
Planners |
Jewellery, Precious Stones, Gems And Astrology |
Computer and IT Solutions |
Automobile Rental and Leasing |
Education And Training |
Musical Equipment And Accessories |
Apparel, Clothing and Garments |
Bags Handbags Luggage Bags Belts Wallets and
Accessories |
RD Testing
Labs |
Steel & Stainless Steel Products |
Weighing Scales And Measuring Tapes |
Banner Sign And Nameplates |
Industrial And Workplace Uniforms |
Disposable Tableware and Serveware and packaging
items |
Adventure and Safari Zone |
Eyewear, Sunglasses and Accessories |
IT, Networking And Automation Solution |
Travel, Tourism and Hotels
