Sign in
Join Free
Post Buy Requirement
LANDING VALVE SINGLE OUTLET (Type - A)
LANDING VALVE SINGLE OUTLET (Type - A)
Fire Extinguishers & Fighting Equipment
| Technical Specification | |
| size | 63mm/75mm/80mm |
| Outlet | 3" NB Flanged |
| Conforming Specification | IS:5290 |
| Hydrostatic Test (body test) | 23(kgf/cm2) |
| Water Tightness (Seat Test) | 14(kgf/cm2) |
| Flow Test | 900LPM Discharge 7(kgf/cm2) |
| Outer Range | 38mm/50mm |
| Hand Wheel | Grey Cast Iron |
| Material | ITB-2 Gun Metal-IS:318,Stainless Steel (SS)-IS:3444 & ALUMINIMUM-is:617 |
Vipin Tyagi ✔ Verified
Uttar Pradesh, Greater Noida
GST5 Years Gold
Ask Price
| Price: | As per client |
|---|---|
| Unit: | Units |
| Type: | Services |
Suggested Similar LANDING VALVE SINGLE OUTLET (Type - A)
Send Inquiry for LANDING VALVE SINGLE OUTLET (Type - A)
Inquiry Now
Suggested Similar Category
LANDING VALVE SINGLE OUTLET (Type - A) is available in the following areas.
Categories
Construction and Decoration |
Furnitures
|
Lights and
Lighting |
Industrial And Machinery |
Dressing And Beauty Care Products |
Electronic Component |
Wash
Basins |
Chemicals Dyes and Allied Products |
Telecom Products Manufacturers and Suppliers |
Food
and Beverages |
Security And Inspection Devices |
Hospital and Diagnosis Instrument |
Packaging Machines and Material |
Entertainment Electronics and Home Appliance |
Advertising Promotion Copywriting and Publishing
Services |
Medical Consultation and Practitioners Services
|
Real Estate and Properties |
Event Organizers and Management and Event
Planners |
Jewellery, Precious Stones, Gems And Astrology |
Computer and IT Solutions |
Automobile Rental and Leasing |
Education And Training |
Musical Equipment And Accessories |
Apparel, Clothing and Garments |
Bags Handbags Luggage Bags Belts Wallets and
Accessories |
RD Testing
Labs |
Steel & Stainless Steel Products |
Weighing Scales And Measuring Tapes |
Banner Sign And Nameplates |
Industrial And Workplace Uniforms |
Disposable Tableware and Serveware and packaging
items |
Adventure and Safari Zone |
Eyewear, Sunglasses and Accessories |
IT, Networking And Automation Solution |
Travel, Tourism and Hotels
