Sign in
Join Free
Post Buy Requirement
Trade4asia
Split & Window Air Conditioners
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White)
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White)
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White)
Split & Window Air Conditioners
| Budget | 34790 Rs |
| Brand Name | Hitachi |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton |
| Type | Window |
| Energy Rating | 5 Star |
| Compressor Type | Rotary |
| Series | Kaze Plus |
| Cooling Capacity Btu Hr | 18000 |
| Power Supply PH V HZ | 1/230/50 |
| Remote Control Type | Wireless |
| Color | White |
| Model | Hitachi Kaze Plus 1.5 Ton 5 Star Window AC [RAW518KUDZ1] |
| Ac Noise Level Db | 50 dB |
| Fan Speed | 3 |
| Net Weight | 63 kg |
| Air Flow (cooling) | 450 cfm |
| Sound Level (cooling) | 50 dB |
| Total Power Input Cooling | 1575 Watts |
| Eer | 3.35 Watts |
| Dimensions | 660 x 430 x 755 mm |
| Rated Cooling Capacity | 5275 Watts |
| Electrostatic Dust Filter | Yes |
| Features | Auto Climate Technology (ACT), Auto Climate Technology, Auto Fan Speed, Auto Power Save Mode, Auto R |
| Current Drawn AMPS | 7 |
Rajat ✔ Verified
Uttar Pradesh, Noida
GST4 Years Silver
Ask Price
| Price: | As Per Clients |
|---|---|
| Unit: | Pieces |
| Type: | Products |
Suggested Similar Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White)
Send Inquiry for Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White)
Inquiry Now
Suggested Similar Category
Hitachi 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper, KAZE PLUS RAW518KUDZ1 White) is available in the following areas.
Categories
Construction and Decoration |
Furnitures
|
Lights and
Lighting |
Industrial And Machinery |
Dressing And Beauty Care Products |
Electronic Component |
Wash
Basins |
Chemicals Dyes and Allied Products |
Telecom Products Manufacturers and Suppliers |
Food
and Beverages |
Security And Inspection Devices |
Hospital and Diagnosis Instrument |
Packaging Machines and Material |
Entertainment Electronics and Home Appliance |
Advertising Promotion Copywriting and Publishing
Services |
Medical Consultation and Practitioners Services
|
Real Estate and Properties |
Event Organizers and Management and Event
Planners |
Jewellery, Precious Stones, Gems And Astrology |
Computer and IT Solutions |
Automobile Rental and Leasing |
Education And Training |
Musical Equipment And Accessories |
Apparel, Clothing and Garments |
Bags Handbags Luggage Bags Belts Wallets and
Accessories |
RD Testing
Labs |
Steel & Stainless Steel Products |
Weighing Scales And Measuring Tapes |
Banner Sign And Nameplates |
Industrial And Workplace Uniforms |
Disposable Tableware and Serveware and packaging
items |
Adventure and Safari Zone |
Eyewear, Sunglasses and Accessories |
IT, Networking And Automation Solution |
Travel, Tourism and Hotels
