Sign in
Join Free
Post Buy Requirement
GAS CARTRIDGE PORTABLE TYPE
GAS CARTRIDGE PORTABLE TYPE
Fire Extinguishers & Fighting Equipment
| Specifications: | |
| Type | Gas Cartridge |
| Capactiy |
4kg
6kg
9kg
|
| Fire Ratting |
3A 34B
4A 34B
|
| Working Temperature | -30C to+55C |
| Burst Pressure | 55/80 bar (min.) 110 bar (Actual)approx |
| Cylinder Testing Pressure | @ 35 bar for 30 sec. |
| Service Pressure | 19 bar max. |
| Min.Effective Discharge Time | 13sec.min. |
| Bulk Range% Discharge | 2mtr.min. |
| Propellant | Dry Nitrogen to 15 bar |
| Gross Weight |
9kg approx
11.2kg approx
17kg approx
|
| Charge | ABC Dry Powder (MAP50 / MAP90) |
Vipin Tyagi ✔ Verified
Uttar Pradesh, Greater Noida
GST5 Years Gold
Ask Price
| Price: | As per client |
|---|---|
| Unit: | Units |
| Type: | Services |
Suggested Similar GAS CARTRIDGE PORTABLE TYPE
Send Inquiry for GAS CARTRIDGE PORTABLE TYPE
Inquiry Now
Suggested Similar Category
GAS CARTRIDGE PORTABLE TYPE is available in the following areas.
Categories
Construction and Decoration |
Furnitures
|
Lights and
Lighting |
Industrial And Machinery |
Dressing And Beauty Care Products |
Electronic Component |
Wash
Basins |
Chemicals Dyes and Allied Products |
Telecom Products Manufacturers and Suppliers |
Food
and Beverages |
Security And Inspection Devices |
Hospital and Diagnosis Instrument |
Packaging Machines and Material |
Entertainment Electronics and Home Appliance |
Advertising Promotion Copywriting and Publishing
Services |
Medical Consultation and Practitioners Services
|
Real Estate and Properties |
Event Organizers and Management and Event
Planners |
Jewellery, Precious Stones, Gems And Astrology |
Computer and IT Solutions |
Automobile Rental and Leasing |
Education And Training |
Musical Equipment And Accessories |
Apparel, Clothing and Garments |
Bags Handbags Luggage Bags Belts Wallets and
Accessories |
RD Testing
Labs |
Steel & Stainless Steel Products |
Weighing Scales And Measuring Tapes |
Banner Sign And Nameplates |
Industrial And Workplace Uniforms |
Disposable Tableware and Serveware and packaging
items |
Adventure and Safari Zone |
Eyewear, Sunglasses and Accessories |
IT, Networking And Automation Solution |
Travel, Tourism and Hotels
