Sign in
Join Free
Post Buy Requirement
CARTON-BOX WRAPING MACHINE
CARTON-BOX WRAPING MACHINE
VFFS & Pouch Packing Machines
(WITH VERTICAL MOVEMENT DEVICE)
| Model | MI-03BW |
|---|---|
| Film Carriage Drive | Film Carriage can Up-down to Suit Difference |
| Film Carriage* | Height Product:Heavy duty Chain Lift, Calm and Safety Power |
| Prestetch | 250-300% |
| Height Sensing | Adjusatable Sansor Lock to Active Top Limiting Switch |
| Rotating Platform Speed | 3-25 RPM Adjustable by Frequency Charger |
| Top Plate | Pneumatic Top Plate |
| Packing Box Size | 300-800mm (L) x 300-800mm (W) x 300-800mm(H) Max. Weight Capcity |
| max. Weight Capcity | 100KG |
| Power supply | 220V/50Hz/1Phase-1.0KW |
| Machine Weight | 220KG |
| Machine Dimension | 1740mm x 600mm x 1800mm(L x W x H) MI-03BW |

✔ Verified
Uttar Pradesh , Ghaziabad
GST2 Years Ragular
Ask Price
| Price: | As per client |
|---|---|
| Unit: | Units |
| Type: | Products |
Suggested Similar CARTON-BOX WRAPING MACHINE
Send Inquiry for CARTON-BOX WRAPING MACHINE
Inquiry Now
Suggested Similar Category
CARTON-BOX WRAPING MACHINE is available in the following areas.
Categories
Construction and Decoration |
Furnitures
|
Lights and
Lighting |
Industrial And Machinery |
Dressing And Beauty Care Products |
Electronic Component |
Wash
Basins |
Chemicals Dyes and Allied Products |
Telecom Products Manufacturers and Suppliers |
Food
and Beverages |
Security And Inspection Devices |
Hospital and Diagnosis Instrument |
Packaging Machines and Material |
Entertainment Electronics and Home Appliance |
Advertising Promotion Copywriting and Publishing
Services |
Medical Consultation and Practitioners Services
|
Real Estate and Properties |
Event Organizers and Management and Event
Planners |
Jewellery, Precious Stones, Gems And Astrology |
Computer and IT Solutions |
Automobile Rental and Leasing |
Education And Training |
Musical Equipment And Accessories |
Apparel, Clothing and Garments |
Bags Handbags Luggage Bags Belts Wallets and
Accessories |
RD Testing
Labs |
Steel & Stainless Steel Products |
Weighing Scales And Measuring Tapes |
Banner Sign And Nameplates |
Industrial And Workplace Uniforms |
Disposable Tableware and Serveware and packaging
items |
Adventure and Safari Zone |
Eyewear, Sunglasses and Accessories |
IT, Networking And Automation Solution |
Travel, Tourism and Hotels
